WEB dizains

Mūsdienās teju visas mājas lapas ir veidotas ar ļoti labu un piestrādātu dizainu, lai būtu patīkamas ikvienam apmeklētājam. Izsenis zināms, ka interneta lietotāji vairāk laika pavada mājas lapās, kurām ir ērti lietojams dizains un labi pārskatāma informācija. WEB dizains ir daļa no mājas lapu izstrādes vispārīgā procesa, un sevī ietver daudzas prasmes, kas vajadzīgas, lai interneta vietnei piešķirtu vēlamo izskatu. WEB dizaina apakšnozares ir interfeisa dizains, grafiskais dizains, lietotājiem pieejamo opciju dizains un meklētājprogrammu optimizācija. Bieži vien vairāki mājas lapu izstrādātāji strādā komandās, kur katrs atbild par savu specifisko nozari, taču strādāt iespējams arī vienatnē, nosedzot visas WEB dizaina vajadzības. Šis termins tiek attiecināts, lai izskaidrotu mājas lapas dizaina izstrādes procesu, kas saistīts ar to daļu, kuru redz arī vietnes apmeklētāji.

WEB dizaina vēsture aizsākās ar paša interneta tīmekļa (WWW) izveidi 1991. gadā. Sākotnēji mājas lapām nebija nekāda dizaina un tās sastāvēja tikai no teksta. 1993. gadā šī barjera tika pārvarēta, izveidojot Mosaic pārlūkprogrammu, kura atļāva veikt jau nelielas un visai vienkāršas dizaina izmaiņas. 1996. gadā sākās interneta pārlūkprogrammu ”karš”. Vairākas kompānijas piedāvāja izmantot savu interneta pārlūkprogrammu, jo tā piedāvā plašākas iespējas nekā pārējās pārlūkprogrammas. Šī cīņa ilga aptuveni divus gadus un tās laikā tika ieviestas tādas izstrādes tehnoloģijas un jauninājumi kā HTML, CSS un Flash, kas ļāva mājas lapās ievietot dažādu interaktīva vai izklaidējoša rakstura saturu. Mūsdienās mājas lapas izstrādes iespējas ir krietni paplašinājušās un tas vistiešākajā mērā ir ietekmējis arī WEB dizainu.

Mājas lapu dizaineri izmanto dažādas tehnoloģijas un programmatūru atkarībā no tā, kādā dizaina izstrādes procesa daļā viņi strādā. Izmantotie rīki laika gaitā tiek atjaunināti, lai atbilstu jaunākajiem standartiem, taču principi paliek nemainīgi. WEB dizaineri, izmantojot dažādu formu grafikas, izveido WEB formāta attēlus vai dizaina prototipus. Dizainu var izstrādāt gan ar programmēšanas palīdzību jeb pašrocīgi, gan ar speciālām mājaslapu dizaina programmām (WYSIWYG).

WEB dizainam nav vienota struktūra vai pamats, jo lielākā daļa mājas lapu ir ar unikālu dizainu un kodu. Dizaini atšķiras arī mājas lapas paredzētā mērķa dēļ. Piemēram, parasta lapa ar informatīvu raksturu neprasīs īpašus dizaina risinājumus, bet interneta veikala vietnē pie dizaina nākas piestrādāt nedaudz vairāk, jo ir vairāk opciju. Atkarībā no tā, cik ļoti uzņēmējam vai kādam citam vietnes īpašniekam ir svarīgs tās izskats un apmeklētāju piesaistīšana, tiek veidots arī atbilstoša līmeņa dizains. Ja ļoti daudz svarīgu darbību operēšana notiek ar interneta starpniecību, tad atbilstošs un pārdomāts dizains mājas lapai ir kā minimālā obligātā prasība, jo apmeklētāju un klientu ērtība parasti ir galvenais priekšnoteikums.