Domēnu saīsināšana

Pēdējā laikā gan sociālajos tīklos, gan citviet internetā ir iespējams redzēt dažādus saīsinātus domēnu nosaukumus, kuri, uzspiežot uz tiem, aizved uz mājaslapu ar citu, daudz garāku nosaukumu. Domēnu jeb URL saīsināšana tiek izmantota, lai samazinātu linkā izmantoto zīmju skaitu, piemēram, lai links iekļautos viena tvīta atļauto zīmju skaitā vai arī kādā citā īsā ziņā. Gada laikā domēnu saīsināšanas pakalpojums tiek izmantots vairāk kā divus miljardus reižu. Citi domēnu saīsināšanas iemesli ir linka ”izskaistināšana”, mājaslapu izsekošana vai arī noslēpšana zem pavisam cita nosaukuma. Lai gan domēnu saīsināšanas serviss tiek izmantots godīgām vajadzībām, to bieži vien izmanto arī krāpnieki vai ”interneta huligāni”, lai izmantotu šo pakalpojumu ļaunprātīgi. Šī iemesla dēļ lielākā daļa URL saīsināšanas lapas ir iekļautas spama un ”melnajos” sarakstos, jo nekad nav iespējams zināt, kas slēpjas zem saīsinātā linka.

Pirmais domēnu saīsināšanas pakalpojumu sniedzējs TinyURL savu darbību sāka 2002. gadā. Tā popularitāte ietekmēja vēl simtiem līdzīga principa mājas lapu izveidi visā pasaulē. Laika gaitā šo pakalpojumu savās lapās ir integrējuši vairāki sociālie tīkli un interneta pakalpojumu sniedzēji, piemēram, Twitter un Google.

Domēnu saīsināšanā, katrs domēns tiek saistīts ar unikālo atslēgas kodu, kas parasti ir noteiktā daļa aiz galvenā domēna nosaukuma. Domēns var tikt saīsināts kā nejaušu burtu un ciparu kombinācija (kas gan protams vairs nevar atkārtoties), vai arī atslēgas kods tiek izdomāts pirms domēna saīsināšanas. Tādējādi iespējams garu domēna nosaukumu padarīt daudz pievilcīgāku un konkrētāku. Šo pakalpojumu sniedzēji nereti savam domēnam izdomā ļoti īsu, kodolīgu, bet atmiņā paliekošu frāzi, kura citreiz tiek samazināta ar domēna hakošanas palīdzību (pēdējie divi vārda burti domēnā atrodas aiz punkta). Bieži vien šādu URL saīsināšanas gadījumos, mājas lapas izmanto kādas valsts domēnu, jo pakalpojuma sniedzēja domēna pēdējie divi burti sakrīt ar šo valsts domēnu. Dažkārt vietnes uzturētājiem var nākties saskarties ar politiska un kulturāla rakstura problēmām, bet tas reti notiek saistībā ar šīm mājas lapām.

Daudzi no domēnu saīsināšanas pakalpojumu sniedzējiem apgalvo, ka saīsinātais domēns var tikt lietots neierobežotu laiku. Neskatoties uz to, parasti ir piebilde, ka pakalpojumu sniedzējs piedāvā šo iespēju uz neierobežotu laiku, kamēr viņam rodas vajadzība šo pakalpojumu pārtraukt. Lielākajā daļā gadījumu šie linki ir nepieciešami uz ļoti īsu laika posmu, piemēram, kādas sarakstes gadījumā, lai ātri varētu sniegt norādi uz nepieciešamo mājas lapu. Ir vairākas domēnu saīsināšanas vietnes, kas piedāvā vietnes nosaukumu saīsināt līdz pat 5 rakstzīmēm, vienīgi tas būs uz ļoti ierobežotu laiku – parasti 5 minūtes līdz 24 stundas. Šis pakalpojums ir ļoti ērts ikvienam, kam vajadzīgs saīsināt kāda linka nosaukumu, jo bieži vien tie mēdz būt pārāk gari un sarežģīti tīmekļa vietnes struktūras dēļ.